Poradnik - Liderwood.pl

[vc_row css_animation=““ row_type=“row“ use_row_as_full_screen_section=“yes“ type=“grid“ angled_section=“no“ text_align=“left“ background_image_as_pattern=“without_pattern“ css=“.vc_custom_1554726862787{padding-bottom: 60px !important;}“ z_index=““ el_id=“poradnik“][vc_column][vc_row_inner row_type=“row“ type=“full_width“ text_align=“left“ css_animation=““ css=“.vc_custom_1554727130712{margin-top: 60px !important;}“][vc_column_inner][qode_advanced_tabs][qode_advanced_tab tab_title=“INSTRUKCJA MONTAŻU“][vc_column_text el_class=“instrukcja_montazu“ css=“.vc_custom_1561621262215{margin-bottom: 50px !important;}“]

Pdf 2 300x300

INSTRUKCJA MONTAŻU

POBIERZ DOKUMENT

[/vc_column_text][vc_column_text]Prawidłowy montaż gwarantuje długotrwałe użytkowanie oraz jest podstawą warunków udzielanej gwarancji .

Instrukcje montażowe:

Podczas montażu należy przestrzegać poniższych zaleceń oraz kierować się obowiązującymi normami budowlanymi oraz zasadami BHP. Montażu należy dokonywać na odpowiednio przygotowanym podłożu w sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Firma LiderWood dostarcza kompletny system przeznaczony do montażu, który zawiera następujące elementy:

– Deska kompozytowa o zróżnicowanym przeznaczeniu ( dostępna w różnych rozmiarach, kolorach oraz kilku strukturach powierzchni)

– Legar kompozytowy ( dostępny w różnych rozmiarach)

– klipsy łączące kompozytowe lub stalowe wraz z wkrętami

– listwy wykończeniowe płaskie lub kątowe

– zaślepki deski

Dodatkowo dopuszcza się stosowanie elementów poziomujących oraz kołków montażowych dostępnych w Salonach LiderWood oraz w wyspecjalizowanych sklepach.

Wstęp

Standardowy montaż tarasu na legarach dokonujemy za pomocą klipsów systemowych (łączących), które wymuszają odstęp dylatacyjny
między deskami( klipsy nie są elementami dylatacyjnymi !). Boczne strony tarasu można zamaskować za pomocą listew osłonowych lub zaślepek do desek. Odstęp desek od stałych elementów i konstrukcji powinien wynosić minimum 10-15 mm w zależności od rodzaju i długości desek . Prawidłowy montaż tarasu musi zapewnić swobodny spływ wody z powierzchni, a więc musimy zachować tzw. spadki w zakresie 1-3 % .Prace przy deskach tarasowych systemu LiderWood można wykonać w podobny sposób jak przy tarasowych deskach drewnianych. Do prawidłowego montażu niezbędne jest wykorzystanie odpowiednich narzędzi( sznury wytyczające, poziomice, kątownik mierniczy, młotek stalowy oraz gumowy, wkrętaki ręczne lub wkrętarki mechaniczne, wiertarka, piła ręczna lub mechaniczna. Do cięcia zalecane jest stosowanie brzeszczotów z drobnymi zębami, albo mechanicznej piły tarczowej do PVC, Aluminium lub Płyt wiórowych-najlepiej gdy tarcze mają widiowe ostrza o gęstości ok. 50-60szt.

Przygotowanie podłoża:

Podłoże przeznaczone do montażu systemu desek tarasowych powinno być w miarę gładkie i stabilne. W przypadku podłoża nieprzepuszczalnego należy uwzględnić odpowiedni spadek (minimum 1 cm na 2 mb) w celu ułatwienia odpływu wody. Taras może być również zamocowany na ruszcie stalowym lub drewnianym zaprojektowanym do przenoszenia odpowiednich obciążeń. Nie dopuszcza się montażu legarów bezpośrednio na podłożu gruntowym lub trawiastym, w takim przypadku należy zastosować podbudowy np. z bloczków betonowych o dużych powierzchniach przylegania , a teren taki winien być odpowiednio przygotowany i zawibrowany mechaniczną ubijarką . Aby zapobiec porostom roślin pod konstrukcją należy zastosować geowłókninę.

Montaż legarów:

Standardowy montaż tarasu na podłożu trwałym wykonujemy na legarach systemowych umieszczonych w odstępach max co 25cm dla deski o grubości 21mm i max 35cm dla deski o grubości 25mm przy zachowaniu odstępu od ścian i innych elementów 10-15 mm (uzależnione od temperatury panującej podczas montażu). Na podłożu nieprzepuszczalnym legary powinny być ułożone w taki sposób, aby zapewnić odpływ wody między legarami. Legary należy przytwierdzić do podłoża w odpowiedni sposób (w zależności od materiału konstrukcji i podłoża) kołkami rozporowymi 6 x 80 mm, kotwami albo wkrętami. Każdy legar musi być przymocowany do podłoża – zalecamy co 60 cm. W przypadku montażu na gruncie gdzie bezpośrednie przytwierdzenie legara nie jest możliwe, legary można montować np. do bloczków betonowych, które mogą być osadzone w piasku lub żwirze stosując się do powyższych zaleceń. W przypadku powierzchni izolowanych w celu obciążenia legara można zastosować metodę jak powyżej układając bloczek betonowy bezpośrednio na izolacji lub  wykonać niewielkie wylewki z betonu wtapiając w nie element mocujący legary(np. stalowy pręt)

UWAGA:

W przypadku montażu tarasu na konstrukcji legary systemowe muszą mieć podparcie w odstępach max co 25cm dla deski o grubości 21mm i max co 35cm dla deski o grubości 25mm przy zachowaniu odstępu od ścian i innych elementów,  muszą być trwale połączone z konstrukcją. W przypadku użycia wsporników czy stóp poziomujących max odstęp między nimi nie może przekraczać 35cm i konieczne jest ich trwałe połączenie z legarem. Dodatkowo taka konstrukcja musi być dociążona co najmniej w kilku miejscach w zależności od wielkości konstrukcji – zalecane co 60cm. Bezwzględnie zaleca się obciążenia na początku i na końcu legara. Można to wykonać przy pomocy np. bloczka betonowego połączonego z legarem za pomocą listwy stalowej przykręcanej odpowiednimi śrubami czy kołkami montażowymi. W nietypowych przypadkach legar systemowy można zastąpić elementami ze stali, grubego drewna lub aluminium. Nośność tych elementów musi uwzględniać dodatkowy ciężar podłogi i być zgodna z przepisami budowlanymi.

 

Montaż desek:

Deski układamy przy zastosowaniu klipsów montażowych, które zachowują standardowe odstępy (4-5 mm) między układanymi deskami celem utrzymania stałej dylatacji oraz łatwiejszego odpływu wody. Klipsy WPC nie są elementami dylatacyjnymi, w przypadku zastosowania klipsów WPC należy zachować dodatkowy luz ok 1mm między deską a stopką klipsa. Deski układamy prostopadle w stosunku do legarów i jeśli to możliwe wzdłuż spadku podłoża. Deski mocujemy za pomocą klipsów przykręcanych do legarów wkrętami dołączonymi do zestawu. Łączenie desek na długości należy wykonywać na przemian w formie tzw. cegiełki. Należy pamiętać, aby krańce desek spoczywały na legarach, a w przypadku łączenia wzdłużnego musi być również zachowany odstęp dylatacyjny ok.5-20mm w zależności od długości zastosowanych desek oraz każda deska powinna mieć swoje podparcie na osobnym legarze. Docinając deski na długość należy zachować staranność i dokładność , a w przypadku gdy konieczne jest wyrównanie obrzeży tarasu możemy to wykonać za pomocą piły mechanicznej zwanej zagłębiarką lub innym urządzeniem o podobnym działaniu. W celu maskowania brzegów desek można zastosować zaślepki profili desek natomiast w celu zamaskowania brzegów wraz z legarami stosujemy płaską lub kątową listwą wykończeniową. Do zabezpieczenia zaślepek zaleca się stosowanie mrozoodpornego silikonu dekarskiego.

Podczas montażu elementów kompozytowych zawsze należy zwracać uwagę na ich kurczliwość i rozszerzalność w zależności od warunków atmosferycznych ponieważ kompozyt WPC zachowuje podobne właściwości do naturalnego drewna.

UWAGA:

W przypadku gdy taras jest przeznaczony dla użyteczności publicznej należy stosować deski o podwyższonej wytrzymałości o grubości 25mm i bezwzględnie przestrzegać sposobu montażu konstrukcji legarowej.(patrz: montaż legarów).

 

Przechowywanie i utrzymanie:

Systemy WPC należy składować w miejscach zapewniających stabilne i równe składowanie w celu uniknięcia deformacji. WPC LiderWood nie powinny być składowane na zewnątrz. Składowany materiał przed montażem należy zabezpieczyć przed opadami i nasłonecznieniem, aby zachować jednolitą barwę. Ze względu na zawartość naturalnych włókien drewnianych nasycenie kolorów zmienia się po wystawieniu na działanie słońca i wilgoci i stabilizuje się po okresie 6 do 8 tygodni. Kompozyt nie wymaga szczególnej konserwacji, olejowania czy malowania co nie oznacza , że nie należy o niego dbać tak jak o każdy element w naszym domu. Elementy WPC można czyścić za pomocą ogólnie dostępnych środków czyszczących ( wyłączając środki żrące)  lub wodą pod wysokim ciśnieniem (maksymalnie do 60 barów). Na rynku są również ogólnodostępne środki renowacyjne do WPC, które według producentów poprawiają ich właściwości  jednak za ich stosowanie i efekty Firma LiderWood nie odpowiada.

MAMY NADZIEJĘ, ŻE NASZE PRODUKTY SPEŁNIAJĄ PAŃSTWA OCZEKIWANIA , ŻYCZYMY DŁUGOTRWAŁEGO BEZPROBLEMOWEGO UŻYTKOWANIA I ZADOWOLENIA Z PRODUKTÓW LIDERWOOD[/vc_column_text][/qode_advanced_tab][/qode_advanced_tabs][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row css_animation=““ row_type=“row“ use_row_as_full_screen_section=“yes“ type=“full_width“ angled_section=“no“ text_align=“left“ background_image_as_pattern=“without_pattern“ z_index=““][vc_column width=“1/3″ offset=“vc_col-lg-1/5 vc_col-xs-4″ el_class=“foto-item“][image_with_text_over icon_size=“fa-lg“ image=“88″ image_shader_hover_color=“rgba(125,87,51,0.86)“ image_shader_color=“rgba(0,0,0,0.01)“]REALIZACJA TARASU[/image_with_text_over][/vc_column][vc_column width=“1/3″ offset=“vc_col-lg-1/5 vc_col-xs-4″ el_class=“foto-item“][image_with_text_over icon_size=“fa-lg“ image=“91″ image_shader_hover_color=“rgba(125,87,51,0.86)“ image_shader_color=“rgba(0,0,0,0.01)“]REALIZACJA TARASU[/image_with_text_over][/vc_column][vc_column width=“1/3″ el_class=“foto-item“ offset=“vc_col-lg-1/5 vc_col-xs-4″][image_with_text_over icon_size=“fa-lg“ image=“97″ image_shader_hover_color=“rgba(125,87,51,0.86)“ image_shader_color=“rgba(0,0,0,0.01)“]REALIZACJA TARASU[/image_with_text_over][/vc_column][vc_column width=“1/3″ el_class=“foto-item“ offset=“vc_col-lg-1/5 vc_col-xs-4″][image_with_text_over icon_size=“fa-lg“ image=“101″ image_shader_hover_color=“rgba(125,87,51,0.86)“ image_shader_color=“rgba(0,0,0,0.01)“]REALIZACJA TARASU[/image_with_text_over][/vc_column][vc_column width=“1/3″ el_class=“foto-item“ offset=“vc_col-lg-1/5 vc_col-xs-4″][image_with_text_over icon_size=“fa-lg“ image=“102″ image_shader_hover_color=“rgba(125,87,51,0.86)“ image_shader_color=“rgba(0,0,0,0.01)“]REALIZACJA TARASU[/image_with_text_over][/vc_column][/vc_row][vc_row css_animation=““ row_type=“row“ use_row_as_full_screen_section=“no“ type=“full_width“ angled_section=“no“ text_align=“left“ background_image_as_pattern=“without_pattern“ css=“.vc_custom_1554709913549{padding-top: 30px !important;padding-bottom: 30px !important;}“ z_index=““ el_id=“cta“][vc_column][vc_column_text]

CHCESZ OBEJRZEĆ WSZYSTKIE REALIZACJE? KLIKNIJ TUTAJ.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Masz pytanie lub potrzebujesz wyceny? Zapraszamy do kontaktu:

  Vor- und Nachname *

  Telefonnummer

  E-Mail-Adresse *

  Inhalt *

  Taras z deski kompozytowej – Instrukcja montażu

  W tej zakładce znajdziesz informacje dotyczące instrukcji montażu, zapotrzebowania materiału, użytkowania i pielęgnacji desek oraz inne ciekawostki. Jeżeli potrzebujesz dodatkowych danych, skontaktuj się z nami, chętnie wszystko wyjaśnimy.

  Pobierz
  Powiadom o dostępności Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Podaj poniżej swój adres e-mail.
  ×

  Hello!

  Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

  ×