Taras wentylowany na wspornikach regulowanych do płyt gresowych
Taras wentylowany jest w naszej strefie klimatycznej naprawdę trwałym rozwiązaniem w porównaniu z klejeniem płyt, dlatego cieszy się coraz większą popularnością. To rozwiązanie świetnie sprawdza się również w przypadku balkonów.
Co to jest taras wentylowany?
Taras wentylowany, inaczej taras podniesiony, to konstrukcja, na którą składają się wsporniki i położone na nich płyty. Technologia tarasu wentylowanego gwarantuje, że powstały taras będzie służył długie lata i nie będzie sprawiał problemów. Taras wentylowany pozwala przede wszystkim na swobodny przepływ wody i cyrkulację powietrza.
To jednak nie jedyne zalety tarasu wentylowanego. Trudno o prostszy i szybszy montaż niż opieranie płyt na wspornikach w rogach, który dodatkowo będzie stabilny i łatwy w utrzymaniu. Podczas instalacji tarasu można bez przeszkód poprawić ewentualne niedociągnięcia, różnice w wysokości wsporników – płytę można zawsze podnieść. Ponadto możliwa jest więc wymiana pojedynczych płyt oraz łatwej i taniej naprawy tarasu. Nie wpływa to jednak na stabilność konstrukcji. Taras wentylowany można wybudować na różnych podłożach – wystarczy je odpowiednio przygotować. Co więcej, można poprowadzić instalację pod płytami, a cena tarasu wentylowanego jest porównywalnie niska.
Montaż tarasu wentylowanego krok po kroku
Montaż tarasu wentylowanego na wspornikach regulowanych z użyciem płyt gresowych można podzielić na trzy części: przygotowanie podłoża, ułożenie wsporników i położenie płyt.
Najpierw należy upewnić się, że podłoże jest równe i solidne. Aby umożliwić swobodne odprowadzanie wody, spadek na płytkach powinien wynosić 1-2% w kierunku przeciwnym do ścian budynku. Do tego celu można użyć dysków poziomujących. W niektórych przypadkach konieczne jest wyrównanie różnic w wysokości płyt – można wyregulować wysokość wsporników tarasowych i w razie potrzeby nałożyć na nie gumowe podkładki amortyzacyjne.
Na odpowiednio przygotowanym podłożu ustawia się wsporniki tarasowe, na które później bezpośrednio kładzie się płytki. Płyty montuje się bez przykręcania czy mocowania – każdy róg płyty tarasowej podparty jest na wsporniku. Co ważne, między płytami należy zostawić 3 mm przerwy – to przez szczeliny spływa woda.
Wykończenie tarasu wentylowanego
Ostatnim krokiem jest wykończenie tarasu lub balkonu wentylowanego. Będą Ci do tego potrzebne elementy mocujące. Od zewnętrznej strony należy użyć elementu mocującego APC-1 (dolnego) i APC-2 (górnego). Kładzie się je odpowiednio pod wspornikiem i na nim. W elemencie mocującym górnym znajdują się dwa otwory na dystanse fugowe. Trzeba obciąć dwa pozostałe i w razie potrzeby obciąć również część stopy wspornika. Element mocujący ATP-3 (odbojnik od ściany) służy do wykończenia tarasu od strony wewnętrznej. W celu dopasowania płyt na obrzeżach tarasu należy je odpowiednio przeciąć i dopasować.
Jakie wsporniki pod płyty wybrać?
W przypadku tarasów i balkonów wentylowanych bardzo ważny jest wybór wsporników regulowanych pod płyty ze względu na konieczność niwelacji nierówności podłoża oraz dopasowanie wysokości i stworzenie spadku. Należy więc wybrać wspornik z odpowiednim zakresem regulacji wysokości:
- 18-32 mm,
- 35-70 mm,
- 66-145 mm,
- 140-220 mm.
Do zbudowania tarasu wentylowanego na wspornikach regulowanych niekiedy potrzebne są akcesoria:
- dysk poziomujący do wspornika niwelujący spadki podłoża,
- gumowe podkładki amortyzacyjne, eliminujące przenoszone dźwięki i drgania.
Wsporniki wykonane są z wzmocnionego polipropylenu (PP), dzięki czemu są również odporne na czynniki mechaniczne, takie jak uderzenia czy pęknięcia. Materiał w 100% podlega recyklingowi.
Wsporniki regulowane samopoziomujące Flex posiadają specjalną ruchomą głowicę – dzięki niej pozwalają na regulację spadku nachylenia do 5% i umożliwiają łatwe poziomowanie płyt. Jak sama nazwa wskazuje, taras „poziomuje się sam”. W związku z tym montaż tarasu wentylowanego staje się jeszcze prostszy. Również posiadają możliwość regulacji wysokości:
- 25-30 mm
- 30-45 mm
- 45-80 mm
- 75-156 mm
- 150-230 mm
Jakie płyty na taras wybrać?
Wiesz już o przygotowaniu podłoża i jakie wsporniki wybrać, masz już stabilną konstrukcję. Teraz pozostaje to, co widać – płyty. Ważne jest, aby były równej grubości – częstym wyborem są płyty o grubości 20 mm (płytki 2-centymetrowe). Najlepiej, gdy nie są zbyt duże, optymalny wymiar to 60 x 60 cm.
Obecnym popularnym trendem są płyty gresowe (gres), które zazwyczaj mają powyższe wymiary. Płyty gresowe wytwarza się z mieszaniny gliny, kaolinu, piasku kwarcowego, skalenia i szamotu. Następnie jest prasowana, czyli poddawana naciskowi do 800 kg/cm², i wypalana w temperaturze sięgającej nawet 1300°C. Gres charakteryzuje się niską nasiąkliwością, dlatego płyty tarasowe gresowe nie są podatne na plamy i łatwo utrzymać je w czystości. Płyty gres mają jednolitą strukturę, a ich wzory mogą imitować m.in. kamień, beton i drewno.