Blog

Deski tarasowe – wszystko, co warto wiedzieć

W kontakcie z naszymi Klientami bardzo chętnie przekazujemy wszystkie potrzebne informacje i wyjaśniamy wątpliwości. Zebraliśmy zadawane przez Was pytania, i odpowiadamy na nie, chcąc wyjść Wam naprzeciw.

Deska kompozytowa – jakiej firmy wybrać?

Wybierając deskę kompozytową, warto zwrócić uwagę na producentów obecnych na rynku od wielu lat, którzy jakość swoich produktów potwierdzają nie tylko zadowoleniem klientów, ale również atestami i certyfikatami odpowiednich instytucji. Produkty EcoTravers, które są dostępne w naszym sklepie, posiadają m.in. certyfikaty Instytutu Techniki Budowlanej oraz Atest Higieniczny PZH. Przeprowadzono również badania ogniowe. Wszystkie dokumenty znajdują się tutaj.

Gdzie kupić deskę kompozytową?

W Liderwood dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty spełniały najwyższe standardy jakości, i nie idziemy na żadne kompromisy – dlatego polecamy się. Deski i wszystkie potrzebne akcesoria można zamówić przez telefon, Internet lub e-mail, a także kupić stacjonarnie w jednym z naszych Salonów Sprzedaży (Rumia, ul. Grunwaldzka 29 oraz Gdynia, ul. Morska 137). Zachęcamy do skorzystania z możliwości zamówienia próbników.

Ile kosztuje zbudowanie tarasu?

Cena zbudowania tarasu zależy od wybranego rodzaju deski kompozytowej oraz ilości potrzebnych akcesoriów, takich jak wsporniki czy legary, a także jego wielkości. W celu otrzymania dokładnej wyceny zapraszamy do kontaktu – pomożemy przeprowadzić projekt od A do Z.

Duży taras w bloku deski kompozytowe Bydgoszcz

Duży taras z deski kompozytowej Ecotravers Premium Gray (fot. Klient Liderwood)

Czy montaż można wykonać samodzielnie?

Tak, taras można zbudować samodzielnie. Warto przeczytać naszą instrukcję montażu tarasu z desek kompozytowych przed realizacją projektu.

Jak zamontować deskę kompozytową?

Montaż tarasu z deski kompozytowej jest prosty. Na równym i stabilnym podłożu stawiamy wsporniki regulowane tarasowe, a następnie na nich kładziemy legary. Do legarów za pomocą klipsów montażowych przymocowujemy deski. Więcej szczegółów można znaleźć w innych naszych wpisach:

Jak układać deskę kompozytową?

Prostopadle czy równolegle? Odpowiedź brzmi – obojętnie, ale w przypadku ułożenia prostopadłego względem ściany, legary będą ułożone równoległe. W związku z tym należy pamiętać o użyciu podkładek gumowych oraz wsporników regulowanych, aby zadbać o prawidłowy spadek i odpływ wody. Można również  układać deski naprzemiennie, czyli na tzw. mijankę.

Co więcej, nie można układać jej bezpośrednio na podłożu – koniecznie trzeba ułożyć ją na legarach.

Którą stroną do góry zamontować deskę kompozytową?

Wszystkie deski tarasowe kompozytowe EcoTravers są dwustronne, dlatego mogą być montowane dowolnie w zależności od preferencji. Deski tarasowe Standard z jednej strony mają cienkie ryfle, a z drugiej – szerokie. Deski 3D z jednej strony mają wytłaczany deseń drewna, a z drugiej są ryflowane. Z kolei deski Premium z obu stron posiadają deseń drewna i są dwukolorowe.

Co zrobić, jeśli próg jest zbyt niski?

W przypadku, kiedy próg okna (lub próg drzwi) jest zbyt niski, a standardowe wsporniki nie pasują, należy wybrać niski wspornik regulowany, np. wspornik ETP 18-32 mm czy 35-70 mm. Należy pamiętać o doliczeniu wysokości legarów oraz grubości deski.

ułożenie wspornika, legara i deski kompozytowej

Przekrój ułożenia deski kompozytowej na legarze i wsporniku regulowanym (fot. Mario Budowlaniec)

Jak dobrać wymiary deski kompozytowej do swojego projektu?

Wybrana deska musi być gruba, ale nie powinna być zbyt szeroka. Najlepsza szerokość deski na taras to 14-15 cm. Z kolei grubość nie powinna być mniejsza niż 2 cm. Nasze deski mają od 2,2 do 2,5 cm grubości. Deski Standard 15 mają 15 cm szerokości, a wszystkie pozostałe deski tarasowe – 14 cm. Pamiętaj, że między deskami układanymi po długości powinno być minimum 10 mm odstępu. Odnośnie do długości deski na taras – warto wybrać kierunek układania desek przed zakupem. To właśnie od tego i od wymiarów projektu będzie zależało to, jaka jest najlepsza długość deski na taras. W naszym sklepie znajdują się deski o długościach 2,4-4 m.

W jakiej odległości należy układać legary?

To, co ile powinno się układać legary, zależy od wielkości desek. W przypadku naszych produktów odstępy między legarami powinny wynosić nie więcej niż 35 cm.

Kiedy najlepiej zrobić taras?

Taras najlepiej budować latem i wiosną, gdy jest ciepło. Taras można montować również jesienią i zimą, ale nie należy tego robić w temperaturze poniżej 5°C. Kompozyt może kurczyć się pod wpływem niskich temperatur, dlatego jeśli już ktoś będzie budować taras w takich warunkach, powinien zachować większe przerwy dylatacyjne.

Jeśli nie ma tu odpowiedzi na Twoje pytanie, zapraszamy do kontaktu. Bardzo chętnie doradzimy oraz pomożemy stworzyć wymarzony projekt i go zrealizować.

Taras z desek kompozytowych z meblami ogrodowymi i roślinami

Taras wykonany z deski kompozytowej Ecotravers Premium Antique (fot. Mario Budowlaniec)

Ostatanie wpisy

Wyróżnione produkty

Deska tarasowa PVC Szary – dł. 4 m

141,54 /szt.
228,29 /㎡
Waga 9,3 kg
Wymiary 400 × 15 × 2,5 cm
Długość

3,0-4,0 m

Grubość

25-26 mm

Kolor

Odcienie szarego

Odcienie

Jasne

Struktura

Ryfle