Wskazówki i porady

Montaż desek kompozytowych krok po kroku

Deski kompozytowe to nowoczesny materiał, który zdobywa coraz większą popularność. Wytwarzane z mieszanki mączki drzewnej i polichlorku winylu panele są bardzo trwałe, estetyczne, przyjemne w dotyku i nie wymagają konserwacji. Ich dodatkowym atutem jest bardzo prosty montaż, np. na betonowej podłodze tarasu. W jaki sposób możemy je położyć? Poniższy poradnik przeprowadzi nas przez wszystkie etapy prac.

Przygotowania podłoża

Pierwszym etapem prac montażowych desek kompozytowych jest przygotowanie podłoża, które powinno być gładkie, równe i stabilne.

– Jeśli deski montujemy na podłożu nieprzepuszczalnym, konieczne jest uwzględnienie odpowiedniego spadku, który umożliwi odpływ wody opadowej – mówi przedstawiciel firmy Liderwood – Powinien on wynosić minimum 1 cm na 2 metry bieżące. W przypadku montażu na podłożu gruntowym i trawiastym podłoże przygotowuje się poprzez zawibrowanie go przy użyciu mechanicznej ubijarki i ułożenia geowłókniny (zapobiega przerostom roślin). W niektórych przypadkach konieczna jest regulacja wysokości tarasu lub wyrównanie podłoża za pomocą dodatkowych materiałów. Można zastosować podbudowę z bloczków betonowych lub wsporniki tarasowe regulowane pod legar, które będą przenosić obciążenia z legarów montażowych na podłoże.

Wsporniki tarasowe z pewnością ułatwiają montaż desek kompozytowych i warto je wykorzystać ze względu na ich wytrzymałość oraz możliwość regulacji. O tym, dlaczego opłaca się wybrać wsporniki, możesz poczytać tutaj.

Montaż legarów

Po przygotowaniu podłoża możemy przystąpić do montażu legarów systemowych. Legary rozmieszczamy w odstępach maksymalnie 25 cm (dla deski o grubości 21 mm) lub maksymalnie 35 cm dla deski o grubości 25 mm. Należy również zachować odstępy 10-15 mm od ścian lub innych elementów. Jeśli podłogę wykonujemy na podłożu nieprzemakalnym, legary powinny być ułożone w taki sposób, by umożliwić swobodny przepływ wody. Legary montowane są do podłoża lub bloczków betonowych za pomocą kołków rozporowych, kotw lub wkrętów. W zależności od podłoża zalecana odległość między mocowaniami to 60 cm. Pamiętaj o poziomowaniu!

montowanie legara do wspornika

Montaż legara do wspornika (fot. Mario Budowlaniec)

Montaż desek

Na przytwierdzonych do podłoża legarów można zamontować deski kompozytowe – używamy w tym celu specjalnych klipsów montażowych, które zapewniają odstępy 4-5 mm między deskami i tym samym umożliwiają prawidłowy odpływ wody. Klipsy mocuje się do legarów za pomocą wkrętów dołączonych do zestawu montażowego. Deski należy układać prostopadle do legarów, naprzemiennie (tzw. cegiełka), i – w miarę możliwości – wzdłuż spadku podłoża. Należy pamiętać, że krańce desek powinny spoczywać na legarach. W przypadku łączenia wzdłużnego konieczne jest zachowanie odstępu dylatacyjnego o szerokości 10 mm. Każda deska powinna mieć w takim przypadku wsparcie na osobnym legarze. Po montażu krańce desek można przyciąć za pomocą piły mechanicznej lub innego narzędzia o podobnym działaniu. Następnie należy zamaskować brzegi desek używając zaślepek lub płaskich bądź kątowych listew wykończeniowych. Zalecanym materiałem do zabezpieczenia zaślepek jest mrozoodporny silikon dekarski.

Niski taras deski kompozytowe ciemny brąz

Taras z desek kompozytowych Standard Ciemny Brąz (fot. Klient Liderwood)

W razie pytań zapraszamy do kontaktu i oczywiście życzymy udanej realizacji.

Ostatanie wpisy

Wyróżnione produkty

Podest Tarasowy Kompozytowy Miodowy Teak 30 x 30 x 2,5 cm

12,24 /szt.
Waga 1,06 kg
Wymiary 30 × 30 × 2,5 cm
Kolor

Odcienie beżu

Odcienie

Jasne

Struktura

Ryfle

Deska Lamelowa – Próbnik (2 próbki – do wyboru)

9,99 
Waga 1 kg
Długość

2,0-2,9m

Grubość

25-26 mm

Kolor

Odcienie beżu

,

Odcienie brązu

,

Odcienie szarego

Odcienie

Ciemne

,

Jasne

Struktura

Deseń drewna

,

Gładka

z powłoką polimerową

Tak