22 lipca 2022 | Autor: Zuza z Liderwood
Taras wentylowany na wspornikach regulowanych

Czym są wsporniki tarasowe?

Wsporniki tarasowe to podstawki, na których montuje się deski lub płyty tarasowe. Umożliwiają prosty montaż tarasu oraz dostosowanie jego wysokości do własnych preferencji i potrzeb.

Taras wentylowany to prosta i szybka metoda budowania tarasów gwarantująca estetyczny efekt oraz trwałą i stabilną konstrukcję. Zwykle do jego wykonania wykorzystuje się wsporniki tarasowe. Tarasy wentylowane sprawdzają się świetnie w różnych warunkach pogodowych, dlatego ich popularność w Polsce stale wzrasta. Pozwalają przede wszystkim na swobodny przepływ wody i cyrkulację powietrza.

Rodzaje wsporników

Jednym z najpopularniejszych rodzajów wsporników są wsporniki regulowane, których wysokość można regulować, a tym samym dopasować wysokość tarasu i spadek. Wśród nich dzieli się je ze względu na:

 • przeznaczenie (wsporniki pod legar oraz wsporniki pod płyty)
 • zakres regulacji
montowanie legara do wspornika

Montaż legara do wspornika (fot. Mario Budowlaniec)

Wsporniki regulowane EcoTravers

W ofercie posiadamy zarówno wsporniki pod konstrukcje legarowe, jak i pod płyty. Wszystkie wsporniki posiadają szeroki zakres regulacji.

Zakresy regulacji – wsporniki regulowane ETL pod legar i ETP pod płyty:

 • 18-32 mm
 • 35-70 mm
 • 66-145 mm
 • 140-220 mm
Wsporniki pod legary (ETL)

Regulowane wsporniki pod legary (ETL)

 

Wsporniki pod płyty (ETP)

Regulowane wsporniki pod płyty (ETP)

 

Wsporniki regulowane ETP FLEX to wsporniki samopoziomujące, dzięki którym można regulować spadek nachylenia do 5%.

Zakresy regulacji wsporników samopoziomujących:

 • 25-30 mm
 • 30-45 mm
 • 45-80 mm
 • 75-156 mm
 • 150-230 mm

wspornik samopoziomujący regulowany regulacja wysokościAkcesoria do montażu tarasu

Niekiedy do montowania tarasu na wspornikach potrzebne są akcesoria – przydatne m.in. wtedy, gdy musimy wyregulować spadek. Dyski poziomujące przykładowo niwelują spadek o 1-3%. Kładzie się je pod wspornikami ETL lub ETP.

 

W ofercie posiadamy również gumowe podkładki amortyzujące, które nakłada się na wsporniki ETP. Eliminują przenoszone dźwięki i drgania. Można je również wykorzystać do zwiększenia wysokości wsporników pod płyty tarasowe. Instaluje się je pomiędzy wspornikiem a płytą.

Element mocujący dolny APC-1 służy do wykończenia tarasu wentylowanego z płyt. APC-1 montuje się na podstawie wspornika, natomiast APC-2 – na wsporniku, na tzw. motylkach. Element mocujący APC-3 służy do montażu płyt przy ścianie, od strony wewnętrznej. Zapewnia dylatację boczną tarasu. W celu dopasowania płyt na obrzeżach tarasu należy je odpowiednio przeciąć i dopasować.

 

Montaż tarasu wentylowanego

Należy zacząć od przygotowania podłoża pod konstrukcję. Powinno być stabilne i równe. Trzeba również pamiętać o zachowaniu niewielkiego spadku (ok. 0,5% – 5 mm na 1 m w kierunku przeciwnym do ścian budynku). Następnie wybieramy odpowiedni rodzaj wsporników i zaczynamy budowę konstrukcji pod deski lub płyty.

W przypadku obu najpierw montujemy wsporniki. Płyty kładziemy na przymocowane podstawki, natomiast deski montuje się do uprzednio przymocowanych do wsporników legarów.

Instrukcję montażu tarasu wentylowanego z desek kompozytowych znajdziesz tutaj lub w sekcji „do pobrania”, zaś o tarasie wentylowanym z płyt przeczytasz tu.

układanie legarów na wspornikach

Ułożenie legarów na wspornikach (montaż konstrukcji legarowej)

Jak obliczyć, ile wsporników potrzeba na taras?

Układ wsporników pod konstrukcję legarową

W przypadku prostokątnych tarasów jest to proste: długość każdego boku dzielimy przez odległość między wspornikami, a następnie do każdego wyniku dzielenia dodajemy 1. Te dwa wyniki mnożymy przez siebie i otrzymujemy liczbę potrzebnych wsporników.
ile wsporników pod taras na legarach
Odstępy między legarami powinny wynosić maksymalnie 35 cm, licząc od ich środka (mówimy tu o deskach z naszego sklepu – w przypadku innych należy stosować się do zaleceń ich producenta). Legary muszą być podparte w co najmniej 3 miejscach. Odległość między wspornikami powinna wynosić nie więcej niż 40 cm.

Układ wsporników pod płyty tarasowe

Płyty tarasowe w naszej ofercie mają wymiary 60 x 60 cm. Przy tej wielkości producent rekomenduje podparcie w 4 miejscach (w każdym rogu). W związku z tym odległość między wspornikami wynosić powinna właśnie 60 cm. Dalej postępujemy dokładnie tak samo, jak w przypadku tarasu z desek.

ile wsporników pod taras z płyt

W przypadku innych płyt warto sprawdzić zalecenia ich producenta, szczególnie jeśli są większe (mogą np. wymagać podparcia również na środku).

Montaż tarasu z płyt gresowych na wspornikach do płyt

Montaż tarasu z płyt gresowych na wspornikach do płyt

Jaką wysokość wsporników wybrać?

Najpierw należy ustalić, jaką wysokość ma mieć taras. Następnie od tego odejmujemy grubość deski i legara lub płyty. Wartość, która nam zostanie, to wysokość potrzebnego nam wspornika i ewentualnych podkładek i dysków. Należy pamiętać o zachowaniu spadku i odpowiednim przygotowaniu podłoża.

ułożenie wspornika, legara i deski kompozytowej

ostatnie artykuły

Polecane produkty

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

×