Blog

Lamele zewnętrzne (elewacyjne) – zastosowanie, montaż i inspiracje

Projekt elewacji tworzymy z myślą o wytrzymałości, trwałości i wielu latach eksploatacji. Dlatego warto wybrać materiały, które ją umożliwią i zachowają przy tym świeżość i estetyczny wygląd przez długi okres. Innym ważnym kryterium przy wyborze materiałów do stworzenia idealnej elewacji jest wygląd. Niekiedy chcemy się wyróżnić, nie odchodząc przy tym daleko od klasyki. Lamele elewacyjne bez wątpienia stają się coraz to popularniejsze. Nie bez powodu – potrafią ożywić elewację, przykuwają wzrok i są prostym sposobem na stworzenie czegoś ciekawego. Lamele zewnętrzne można wykorzystać na wiele sposobów, toteż każdy może znaleźć coś dla siebie, a projekty elewacji nie muszą być standardowe i pospolite. Lamele pozwalają zarówno na zachowanie prostoty, jak i na bardziej oryginalne rozwiązania.

Zastosowanie lameli zewnętrznych

Deski lamelowe zewnętrzne stosuje się głównie na elewacje, ale można je również wykorzystać do aranżacji małej architektury ogrodowej. Elewacje nie musza być w całości pokryte lamelami – mogą stanowić wyróżniający elewację akcent. Niektórzy decydują się na ich montaż lameli wewnątrz. Efekt jest zawsze ciekawy i estetyczny oraz wprowadza niepowtarzalny klimat. W tym celu jednak warto skorzystać z lameli ściennych przeznaczonych do wnętrz.

sypialnia lamele deska lamelowa

Lamele Premium Gray w sypialni (fot. wykonawca)

Zalety desek kompozytowych

Lamele w naszym sklepie są deskami kompozytowymi WPC – takie połączenie polietylenu wysokiej gęstości HDPE z mączką drzewną i dodatkami anty UV w odpowiednich proporcjach sprawia, że deski są odporne na czynniki atmosferyczne i mechaniczne, a także na butwienie, gnicie i działanie insektów. Na ich trwałość ma wpływ również powłoka polimerowa, która chroni przed utratą koloru, plamami i ścieraniem. Jedną z głównych zalet jest więc długi okres użytkowania bez wysiłku i dużego wkładu finansowego w związku z impregnacją, konserwacją czy trudnym i kosztownym czyszczeniem. Co więcej, deski lamelowe kompozytowe doskonale imitują wygląd desek drewnianych.

Pomysły na elewacje

Inspiracje do stworzenia elewacji i innych projektów można znaleźć na naszej stronie w zakładce realizacje, a także na naszym Instagramie i Pintereście.

Deska-lamelowa-wykończenie-tarasu-premium-teak-Warszawa-2

Wykończenie tarasu z użyciem deski lamelowej Teak Premium (zdj. Klient Liderwood)

Dekla-lamelowa-wykończenie-tarasu-premium-teak-Warszawa-3

Wykończenie tarasu z użyciem deski lamelowej Teak Premium (zdj. Klient Liderwood)

 

Jak zamontować lamele elewacyjne?

Sprawdź, czy masz wszystkie potrzebne elementy, zanim przystąpisz do montażu elewacji:

Bardzo ważne jest odpowiednio przygotowane podłoże, które powinno być płaskie, równe, stabilne i wytrzymałe. Następnie należy zamontować legary przy użyciu kołków szybkiego montażu.
Odległość między kołkami powinna wynosić maksymalnie 500 mm. Legary należy układać równolegle. Koniecznie jest pozostawienie przerwy dylatacyjnej o szerokości 10 mm pomiędzy legarem a ziemią. Do legara przykręć pierwszą deskę, a kolejne układaj i montuj w następujący sposób:

montaż lameli elewacyjnych

Pamiętaj o użyciu listew narożnych w razie potrzeby. Na koniec wystarczy zamontować listwy zakończeniowe. Szczegółową instrukcję montażu elewacji z desek lamelowych można znaleźć tutaj.

Lamele elewacyjne w Liderwood

Deski lamelowe są dostępne w 8 różnorodnych kolorach: ecru, graphite, gray, antique, teak, redwood, amber i walnut. Deski lamelowe Amber i Walnut to lamele 3D – wyróżnia je deseń drewna. Pozostałe lamele natomiast mają wykończenie gładkie.

Deska lamelowa Premium

Deska lamelowa Premium 3D

Deska-lamelowa-teak-wrocław

Deska lamelowa elewacyjna w kolorze Teak (fot. Klient Liderwood)

Ostatanie wpisy

Wyróżnione produkty

Deska tarasowa PVC Szary – dł. 4 m

141,54 /szt.
228,29 /㎡
Waga 9,3 kg
Wymiary 400 × 15 × 2,5 cm
Długość

3,0-4,0 m

Grubość

25-26 mm

Kolor

Odcienie szarego

Odcienie

Jasne

Struktura

Ryfle