Jak przygotować podłoże pod taras z desek kompozytowych?
Deski kompozytowe to trwały materiał, który wykazuje wysoką odporność na działanie niekorzystnych czynników. Zanim jednak zaczniesz układać na tarasie podłogę z desek kompozytowych, musisz najpierw zająć się odpowiednim przygotowaniem podłoża. Dlatego właśnie przygotowaliśmy krótki poradnik omawiający popularne metody przygotowania podłoża pod deski kompozytowe.
Betonowa wylewka pod deski kompozytowe
Wśród najbardziej solidnych sposobów przygotowania podłoża można wymienić wylewkę betonową. Musisz jednak pomyśleć o niej już na etapie budowy domu. Wykonanie wylewki jest czasochłonnym procesem. Przede wszystkim ze względu na relatywnie długi czas schnięcia betonu. Pod deski kompozytowe dobrze jest zastosować chudy beton zbrojony siatką. Należy go wylać na ok. 10-centymetrową warstwę zagęszczonego wcześniej piasku. Wykonując wylewkę pod deski tarasowe, pamiętaj o zachowaniu 3% spadku, dzięki któremu deszczówka będzie swobodnie odprowadzana w stronę ogrodu. Brak spadku może doprowadzić do spłynięcia wody pod budynek i w efekcie do zawilgocenia ścian.
Podłoże z tłucznia pod deski kompozytowe
Mniej kosztownym podłożem pod deski kompozytowe jest tłuczeń. Przygotowanie powierzchni jest w tym przypadku także mniej czasochłonne. Bazę pod podłoże również powinien stanowić zagęszczony piasek. Na jego powierzchni powinieneś umieścić min. 10-centymetrową warstwę tłucznia i tzw. zagęszcza. Grubość warstwy musisz dostosować do pożądanej wysokości tarasu. Tłuczeń sprawdza się w przypadku niskich tarasów. Jeżeli podest z desek kompozytowych ma być wyniesiony na wysokość pół metra, to konieczne jest zastosowanie betonowych płyt i wsporników. Pozwolą one wypoziomować podłoże.
Podłoże z płyt betonowych lub bloczków betonowych
Wybierając podłoże betonowe pod deski kompozytowe, możesz postawić na płyty betonowe lub specjalne bloczki. Pełne lub ażurowe płyty oraz bloczki stosuje się wyłącznie na stabilnym podłożu, które nie ma tendencji do zapadania. Najlepiej, jeśli jest to zagęszczony piasek lub żwir bądź też podsypka piaskowa stabilizowana cementem. Wolne przestrzenie pomiędzy płytami lub bloczkami najlepiej wypełnić żwirem.
Betonowe słupy w podłożu
Ostatnim typem podłoża pod taras z desek kompozytowych mogą być betonowe słupy. Tworzy się je przy pomocy specjalnych tub, które pełnią rolę szalunku. Tuby należy wprowadzić do wykopów tak, aby znalazły się na głębokości ok. 1 metra, czyli poniżej strefy przemarzania. Następnie zalewa się je zbrojonym betonem. Słupy betonowe powinny być rozmieszczone co 35-60 cm – w zależności od wybranych legarów. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku tarasów o większej powierzchni. Dzięki temu podest zachowa odpowiednią stabilność. Po upływie tygodnia podpory są gotowe do montażu tarasu z desek kompozytowych.
Zastanawiasz się, którą metodę przygotowania podłoża zastosować? Możemy pomóc Ci w podjęciu tej trudnej decyzji. Wybierając opcję wyceny tarasu z pomocą specjalisty z firmy Liderwood, możesz liczyć na fachową poradę odnośnie sposobu przygotowania podłoża na Twojej działce. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się nie tylko wspaniałym wyglądem, ale także trwałością nowego tarasu